Bizi Takip edin:

İLKO İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

İLKO İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Firma hakkında kısa bilgi

İLKO İlaç’ın sektördeki faaliyetleri, Türkiye’nin ikinci nesil eczacılarından ve Türk İlaç sanayinin kurucularından merhum Mustafa Öncel’in 1960’lı yıllarda majistral ilaç üretimi ile başlayan eczane eczacılığına ve sonrasında ilaç sektöründeki yatırımlarına dayanmaktadır.

İLKO İlaç; modern tıbbın ihtiyaç duyduğu ileri teknolojileri kullanarak, insanların yaşam kalitesini artıran ve hayat kurtaran ‘yenilikçi’ ürünleri kullanıma sunarak, tüm üretim ve Ar-Ge yatırımlarıyla; küresel rekabette öncü bir şirket olmayı hedeflemektedir.

İLKO İlaç, kardiyoloji, merkezi sinir sistemi, nadir hastalıklar ve akut ürünler başta olmak üzere bütün majör tedavi alanlarını kapsayan geniş bir ürün portföyüne sahiptir. Yanı sıra biyoteknoloji ve tüketici sağlığı (Wellcare markası ile) alanlarında faaliyet göstermektedir.

2009 yılında yapımına başlanan ve Anadolu’daki en büyük ilaç üretim yatırımı olan İLKO İlaç Üretim Tesisleri 2012 yılında faaliyete başlamıştır. 120 milyon kutuya ulaşma altyapısına sahip Üretim Tesisleri; EU GMP, ISO 13485, ISO 45001,ISO 14001, ISO 27001, BS 10012, TSE Covid-19 Güvenli Üretim Yeri ve Sıfır Atık sertifikalarına sahiptir. İLKO İlaç Üretim Tesisleri, 2013 yılında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Türkiye'nin En Temiz Sanayi Tesisi’ seçilmiştir.

İLKO İlaç ileri teknoloji odaklıdır ve Türkiye’de ilk ve tek olan üretim teknolojilerine sahiptir. ‘Geciktirilmiş salım sağlayan Core-in Tablet Teknolojisi’ (Kronofarmasötik Ürün) ile MUPS (Multiple Unit Pellet System/Çoklu Ünite Pellet Sistemi- Mikropellet Teknolojisi) sadece İLKO İlaç’ta bulunmaktadır.

İLKO İlaç, güçlü bir Ar-Ge yapısına sahiptir ve iki ayrı Ar-Ge Merkezi bulunmaktadır. Hacettepe Teknopark içinde yer alan 2600 m2 kapalı alanlı İLKO Argem Ar-Ge Merkezinde küçük moleküllü jenerik ürünlerin yanı sıra ileri teknolojiye dayalı ve katma değerli ürünlerin geliştirilmesi için de çalışmalar sürdürülmektedir.

2014 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk biyoteknoloji Ar-Ge Merkezi olan İLKO Argem Biyoteknoloji Merkezi ise rekombinant DNA teknolojisi araç olarak kullanılarak biyoteknolojik ilaçlar geliştirmek üzere faaliyetlerini sürdürmektedir. İlk aşamada kanser ve kansere bağlı hastalıklara yönelik olarak biyoteknolojik ürünler geliştirme hedefindeki merkezde hale biyoüstün, biyobenzer ve yeni nesil biyoteknolojik ürünler üzerine Ar-Ge ve klinik çalışmalar yürütülmektedir.

İLKO İlaç, Türkiye’nin en çok Ar-Ge harcaması yapan 10 ilaç firmasından biridir. Turkishtime tarafından her yıl yapılan ve tüm sektörleri kapsayan ‘Ar-Ge 250 Araştırması 2020’ sonuçlarına göre İLKO İlaç, 2020 yılında Türkiye'nin en çok Ar-Ge harcaması yapan 500 şirketi arasında 87. sırada yer almış ve 'İlk 100' içerisindeki 10 ilaç şirketinden biri olmuştur.

İLKOGEN, Türkiye’nin biyoteknolojik ilaç Ar-Ge, biyobenzer ve biyoüstün ürün geliştirme ve pazarlama alanındaki uluslararası ortak yatırımdır. İLKOGEN, 2013 yılında, İLKO İlaç’ın, sektördeki 50 yılı aşkın üretim ve pazarlama deneyimi ile Güney Koreli biyoteknoloji firması Genexine’in, biyoteknoloji alanındaki Ar-Ge uzmanlığının birleşmesi sonucu faaliyete başlamıştır.  İLKOGEN yeni nesil biyoteknoloji (biyoüstün) ve biyobenzer ilaçlar geliştirmek üzere çalışmalar yapmaktadır.

Halen üniversitelerle de işbirliği içinde üç önemli proje yürütülmekte ve üç proje de TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir.

İLKO’nun kemoterapiye bağlı nötropeni tedavisinde kullanılacak ilk orijinal biyoteknolojik ilacı GX-G3’ün Faz II klinik çalışması başarıyla tamamlanmıştır. Halen Genexine'nin patentli hyFc teknolojisi ile geliştirilen, sınıfının en iyisi olan, uzun etkili, üçüncü jenerasyon G-CSF'in, çalışmaları başarılı şekilde devam ettirmektedir. Bu bağlamda İLKOGEN markalı ilk ürünün önümüzdeki yıllar içinde pazara sunulması planlanmaktadır.

Türkiye’nin biyoteknoloji alanındaki patent şampiyonlarından biri İLKO İlaç’tır. ‘Türkiye’nin Patent Raporu 2020 Araştırması’ sonuçlarına göre İLKO İlaç, biyoteknoloji alanında en fazla patent başvurusu yapan firmalar arasında tüm sektörler içerisinde 10. sırada, ilaç sektörü içerisinde ise ilk 3 içerisinde yer almaktadır.

İLKO İlaç; CIS, Ortadoğu, Balkanlar, Uzakdoğu, Afrika ve Latin Amerika bölgelerinde bulunan 25’in üzerinde ülkede ihracat, 40’ın üzerinde ülkede ise ruhsatlandırma faaliyetleri yürütmektedir.

İLKO İlaç; ihracat çalışmalarının yanı sıra anlaşmalı üretim faaliyetleri kapsamında (CDMO/ CMO) uluslararası şirketler ile stratejik iş birliklerine imza atmaktadır.

Adres
Veysel Karani Mah. Çolakoğlu Sok. No: 10, Rings Rezidans, Kat: 7-8-9, 34885, Sancaktepe/İstanbul
Firma Telefon
Firma e-mail
Website

İlgili Kişi

İsim
Deniz Karaca Uygur
Pozisyon
İş Geliştirme Müdürü
Telefon
+90 216 564 80 00
e-mail
dkuygur@ilko.com.tr