Bizi Takip edin:

Atabay Kimya San. ve Tic. A.Ş.

Atabay Kimya San. ve Tic. A.Ş.

Firma hakkında kısa bilgi

Atabay İlaç Firması Eczacı Ö.Kemalettin Atabay tarafından 1939 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Atabay firması ticari faaliyetlerine beşeri ilaç ithal eden ve pazarlayan bir firma olarak başlamıştır. 1940’lı yıllarda o zaman çok önemli olan Sulfonamidli ilaçları üretmiş, böylece beşeri ilaç endüstrisine girilmiştir. 1954 yılında Atabay İlaç Firması donanımlı modern bir tesis haline gelmiş ve sulfonamidli tablet ilaçları yanında analjezik ilaçlar da üretmeye başlamıştır. Büyüyen firma 1967 yılında İstanbul Acıbadem’de bugün de faaliyette olan yerinde Atabay İlaç Fabrikasını kurmuştur.

Beşeri ilaç üretiminde hızlı ilerleme gösteren firma, 1970 yılında beşeri ilaç etkin maddesi üretimine girmiştir. Beşeri ilaç etkin maddesi üretimi için Bülent Atabay tarafından Kocaeli Gebze’de çok büyük bir alanda hammadde üretim tesisleri kurulmuştur. İlerleyen yıllarda beşeri ilaç etkin maddesi üretiminin yanında Gebze tesisleri içerisinde ayrı bir alanda tarım ve veteriner ilaçları etkin maddesi ile bunların ilaçlarını üretecek çok büyük ölçekli tesisler kurulmuştur.

2015 yılında TÜBİTAK KAMAG 1007 desteği ile başlanılan, biyobenzer bir antikorun yerli olarak geliştirilmesi ve üretilmesi konulu proje, İTÜ MOBGAM ve Marmara Üniversitesi ortaklığıyla başarı ile devam etmektedir. Hücre bankalarının oluşturulması, proses geliştirilmesi ve ölçek büyütmenin yanı sıra detaylı analizler de grup içerisinde gerçekleştirilmektedir. Atabay mikrobiyal üretim ve proses geliştirmeye yönelik bir cGMP tesisi kurmuştur. Atabay, mikrobiyal fermentasyon ile enzim, antikor fragmanı ve diğer biyobenzerlerin üretimini geliştirmeye devam edecektir.

Tecrübeli ve teknik bir kadro tarafından yönetilen Atabay kuruluşları bugün insan ve hayvan sağlığı için kaliteli ürünler üretmeye devam etmektedir. Ürünlerin Türkiye’de ve dünyada pazarlanması ve tanıtımı çok geniş bir satış ve pazarlama grubu tarafından ticari rekabet şartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Adres
Acıbadem, Köftüncü Sokak No.1 34718 Kadıköy/İstanbul
Firma Telefon
Firma e-mail
Website